Montaż

Usługa montażu

Zapewniamy profesjonalny pomiar i montaż oferowanych materiałów przez autoryzowanego wykonawcę.
W celu ustalenia terminu, oraz kosztorysu usługi, prosimy o kontaktowanie się z Jackiem Lewandowskim pod numerem telefonu 608 829 646.

Wskazówki dla wykonawców

Tapeta nie może mieć kontaktu ze źródłem elektryczności. Przy układaniu tapet w pobliżu gniazdek, przełączników elektrycznych należy zachować szczególną ostrożność.

Informacje ogólne

 1. Przed przycięciem tapety należy sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona i nie ma innych wad widocznych. W ramach reklamacji nie będą rozpatrywane roszczenia dotyczące kosztów innych niż reklamowana tapeta.
 2. W przypadku ciemnych tapet rekomenduje się pokolorowanie brzegu tapety markerem w odpowiednim kolorze by ukryć jasne brzegi w przypadku popełnienia błędów w kładzeniu. Innym sposobem zabezpieczenia się przed drobnymi niedokładnościami w kładzeniu tapety może być wcześniejsze pomalowanie fragmentów ściany w przewidywanych miejscach styku brytów.
 3. Na wszelki wypadek należy zachować rezerwy tapety (z reguły zakupiona ilość tapety powinna być większa od powierzchni do pokrycia o 10%).
 4. Należy zachować informacje dotyczącą numeru partii produkcyjnej (z ang. – batch number, lot number). Numer ten będzie niezbędny przy ewentualnym domawianiu tej samej tapety, aby nowe rolki pochodziły z tej samej partii i nie różniły się odcieniem.

Przed rozpoczęciem klejenia

 1. Prosimy o sprawdzenie, czy dostarczona tapeta zgadza się z zamówieniem. Przed pocięciem i położeniem tapety należy sprawdzić każdą rolkę, czy nie ma widocznych uszkodzeń, wzory i kolory do siebie pasują (czy rolki pochodzą z tej samej partii produkcyjnej – batch number widoczny na etykiecie rolki). Za sprawdzenie produktu odpowiada kupujący.
 2. Po położeniu 2/3 wysokości (bryt) należy powtórnie upewnić się, czy na tapetach nie występują różnice kolorystyczne lub uszkodzenia. Jeżeli zauważone zostaną wady jakościowe należy przerwać kładzenie tapet i skontaktować się ze sprzedawcą.
 3. Reklamacje przekraczające 2/3 wysokości a dotyczące wad widocznych nie będą akceptowane. Każde zgłoszenie reklamacji musi być wsparte próbką tapety, numerem referencyjnym produktu oraz numerem partii produkcyjnej/kąpieli.

Przygotowanie podłoża

 1. Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapet jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego. Czynność tą należy wykonać niezwykle starannie.
 2. Podłoże musi być czyste, suche, o niskiej chłonności (w razie potrzeby zagruntowane), gładkie oraz wolne od kurzu i pozostałości po pigmentach (jednolita neutralna barwa podłoża), które mogłyby wsiąkać w tapetę.
 3. Starą tapetę należy usunąć. Warstwy starej farby (szczególnie olejnej), które częściowo lub całkowicie pokrywają ścianę mogą utrudnić wnikanie kleju w podłoże. Najlepiej je zeskrobać a w ostateczności dokładnie przetrzeć papierem ściernym i odtłuścić. Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym i zagruntować.
 4. Przy powierzchniach mocno wchłaniających lub porowatych ścianach (suche sztukaterie, panele gipsowe itp.), konieczne jest zastosowanie środka gruntującego (na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania). Jeżeli nie wiadomo, czy ściana wymaga gruntowania, można ją zagruntować profilaktycznie. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać próby, czy środek wnika w głąb. Jeżeli pozostaje na powierzchni ściany należy przerwać gruntowanie. Zbyt duża ilość nałożonego gruntu może spowodować obniżoną przyczepność kleju a tym samym i tapety.
 5. Ściany świeżo tynkowe – przed klejeniem tapety należy sprawdzić, czy powierzchnia wyschła. Ewentualnie w przypadku ściany niedawno tynkowanej powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, które mogą być w nich obecne.
 6. Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach. Należy poczekać, aż ściany będą całkowicie suche. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstania pleśni.

Klej

Wybór klejów na rynku jest szeroki i każdy fachowiec stosuje wypróbowane i sprawdzone przez siebie rodzaje klejów. Poza specjalistycznymi klejami do nakładania tapet winylowych można stosować ogólnodostępny na rynku METHYL SPEZIAL (125g/4,5l wody) z dodatkiem 25% kleju PVA (biały klej do tapet).
Proponujemy jednak stosować kleje profesjonalne o wysokiej jakości: – do tapet na podłożu papieru stosować klej Quelyd, – do tapet na osnowie nietkanej (non-woven) Pufas.

Klejenie tapety

Przy nakładaniu tapety konieczne jest zastosowanie się do instrukcji podanej przez producenta na odwrocie tapety – piktogramy (druga strona). Określają one metodę nakładania tapet oraz, czy metoda wymaga jakiś modyfikacji w stosunku do dwóch podstawowych metod opisanych poniżej.

Metoda I
Klej na tapetę dla tapet o podłożu papierowym

 1. Przyciąć tapetę na długość pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas na długości tapety ok. 5cm.
 2. Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz nie należy pokrywać klejem więcej nić jednej kawałka/brytu wysokości w danym momencie.
 3. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka, tak aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co zapobiegnie jej wysychaniu. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Będą one widoczne po ułożeniu tapety.
 4. Pozostawić tapetę na 5-10min do nasiąknięcia (w przypadku niektórych tapet potrzebny czas może być dłuższy). Tapety winylowe i papierowe (typ.1) smaruje się klejem. Ulegają one pęcznieniu co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm.
 5. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu tapety.
 6. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet z fakturą.
 7. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
 8. Przyciąć ostrym nożem górną i dolną krawędź.
 9. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu lub używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Metoda II
Klej na ścianę (w przypadku tapet na osnowie nietkanej, które nie zmieniają wymiarów pod wpływem kontaktu z klejem).

 1. Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą niż nakładany pasek tapety.
 2. Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
 3. Dalej postępować, jak w pierwszej metodzie od punktu nr 5.

Tapety metalizowane, tapety holograficzne
Szczególnie ważne jest przygotowanie podłoża przed przyklejaniem tapet.

 1. Powierzchnie świeżo otynkowane lub wypełnione powinny być pokryte zasadowo odpornym gruntem. Przed podjęciem dalszych czynności grunt powinien całkowicie wyschnąć.
 2. Wszystkie powierzchnie powinny być pokryte podkładowym papierem o dużej grubości, po czym ponownie pozostawione do całkowitego wyschnięcia.
 3. Po przyklejeniu podkładowego papieru nie powinny być już stosowane żadne dodatkowe środki chemiczne czy wypełnienia.
 4. Tapety powinny zostać powieszone przy użyciu dobrej jakości kleju w formie gotowej mieszanki, nie zawierającego rozpuszczalników. Proponujemy użycie kleju Wallfix Contract.

Podwójne docinanie
Podwójne cięcie jest często dobrym sposobem na osiągnięcie doskonale niewidocznych łączeń. Jest to szczególnie przydatne podczas montowania grubych, tłoczonych tapet, gdzie nałożone na siebie bryty są szczególnie widoczne.

 1. Aby osiągnąć idealne połączenie brytów tapety nałóż je na siebie na zakładkę z sąsiadującymi krawędziami. Następnie przyłóż metalową linijkę pośrodku łączenia, dociśnij wystarczająco mocno i przetnij obie warstwy tapety. Rozpocznij cięcie z góry do dołu.
 2. Usuń odciętą tapetę podtrzymując tapetę linijką (w ten sposób tapeta nie podrze się)Podnieść lekko krawędź tapety, by zdjąć drugi odcięty pasek, a następnie wygładź brzegi tapety. Zetrzyj nadmiar kleju, który pojawi się na krawędzi za pomocą czystej wilgotnej gąbki.
 3. Na następnej ścianie, odmierz szerokość tapety i poprowadź pion (nić z ciężarkiem).
 4. Za pomocą pionu, przyklej kolejny bryt zaczynając od rogu ściany tak aby krawędź następnego brytu nachodziła na już przyklejony.
 5. Klejenie na tak zwana zakładkę w narożnikach ścian jest bardzo ważne przy kładzeniu tapet winylowych.
 6. Przy grubych tapetach może być konieczne zastosowanie zakładki i podwójnego cięcia.
 7. Na rogach zewnętrznych, w szczególności jeśli tapeta jest mocno tłoczona może również być wymagane podwójne docinanie.

O nas

Pozwolą Państwo, że się przedstawimy. Jesteśmy dwie Kamy – Biała i Ruda.

Kama Biała miała kiedyś marzenie, że otworzy salon tapet, który będzie bardziej niesamowity niż jej wyobrażenia. A ponieważ sama jest niesamowita, nie mogła przyciągnąć do siebie nikogo zwyczajnego, więc odnalazła Kamę Rudą i odtąd obie wymachują magicznymi różdżkami wokół stołów do tapet.

A teraz na poważnie...

Jesteśmy zespołem ludzi związanych z tapetami wieloletnim uczuciem. Wiemy, że tapety mają magiczną moc przemiany wnętrza. Regularnie uzupełniamy półki o nowe katalogi, codziennie przeglądamy tysiące wzorów i naprawdę wierzymy, że nasza oferta jest w stanie zaspokoić nawet najwybredniejsze gusta.

Chcemy, aby nasz salon wyróżniał się nie tylko ofertą, ale i atmosferą. Szukasz czegoś wyjątkowego dla swojego domu? Poszukamy z Tobą! Przy kawie i ciasteczku, bez pośpiechu poznamy Twoje upodobania i postaramy się spełnić marzenia o pięknych ścianach. Daj nam się poznać! Dla nas jesteś kimś więcej niż tylko klientem!

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Kontakt

 • Place-iconul. Moniuszki 2, 75-557 Koszalin
 • Phone-icon94 343 08 32
 • Mail-iconzona@tapety-koszalin.pl - Kama Biała
 • Mail-iconkamila@tapety-koszalin.pl - Kama Ruda
Clock-iconPoniedziałek - piątek: 900-1700
Sobota: 900-1300

ZONA

Najpiękniejsze tapety w Koszalinie